Καθάρισε…Μπασάκ 2-0 και πρόκριση ο Θρύλος

Sharing is caring!

Ο Ολυμπιακός παίζοντας τόσο… όσο για να πάρει αυτό που ήθελε επικράτησε με 2-0 της Μπασακσεχίρ στο Καραϊσκάκη και κατέκτησε με δύο νίκες το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Champions League.
Με δύο πρόσωπα οι ερυθρόλευκοι, ένα μέτριο στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο όπου ο Ζοσέ Σα έκανε τρομερές επεμβάσεις και διατήρησε το ανέπαφο της εστίας του και τον Θρύλο σε ρόλο… φαβορί και ένα σαφώς καλύτερο στο δεύτερο όπου ήρθαν τα δύο γκολ από τον Σεμέντο στο 55′ και τον Βαλμπουενά με πέναλτι στο 77′.
Μακράν του δεύτερου κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Ζοσέ Σα ο οποίος κατέβασε… ρολά, ενώ σπουδαίοι ήταν και οι Ρούμπεν Σεμέντο και Κωνσταντίνος Τσιμίκας οι οποίοι είχαν σπουδαία παρουσία στο ανασταλτικό κομμάτι με τον Πορτογάλο μάλιστα να σκοράρει ξανά και να βάζει τις «βάσεις» για τη νίκη.
Στα αξιοσημείωτα ότι ο Θρύλος κράτησε το μηδέν πίσω για τέταρτο παιχνίδι στα προκριματικά του Champions League καθώς δεν δέχτηκε γκολ ούτε στα δύο παιχνίδια με τη Βικτόρια Πλζεν ούτε φυσικά με τους Τούρκους.
Περισσότερα σε λίγο…
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
90+2′ Τέλος αγώνα
89′ Κούτρης αντί Γκιλιέρμε για τον Ολυμπιακό στο ματς
81′ Καμαρά αντί Βαλμπουενά στο παιχνίδι
77′ GOAAAAAL για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά στέλνει τη μπάλα στη γωνία και γράφει το 2-0 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση
76′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Θρύλο. Ο Ραντζέλοβιτς «σακουλιάζει» τον Βιέιρα ο οποίος τον ρίχνει στο χορτάρι και ο ρέφερι σφυρίζει την εσχάτη των ποινών
71′ Κίτρινη στον Ελαμπντελαουί
68′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο κακός Ποντένσε και μέσα ο Ραντζέλοβιτς
66′ Νέα μεγάλη επέμβαση ο Σα σε δυνατό σουτ του Καϊσάρα
63′ Φάση για τη Μπασακσεχίρ. Δυνατό σουτ του Βίστσα από διαγώνια θέση, αποκρούει ο Σα στην αριστερή του γωνία
62′ Κίτρινη στον Κλισί για τράβηγμα φανέλας στον Ποντένσε
59′ Αλλαγή για τους Τούρκους. Μέσα ο Ντεμπά Μπα αντί Αταμά
55′ GOAAAAAL o Θρύλος. Ο Γκερέρο πιάνει την κεφαλιά μετά από στημένο του Βαλμπουενά, ο Γκιουνόκ διώχνει και ο Σεμέντο από κοντά γράφει το 1-0 και βάζει… μπουρλότο στο Καραϊσκάκη
50′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο. Γύρισμα από αριστερά από τον Μασούρα, ο Γκερέρο άφησε για τον Ποντένσε και αυτός στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να πιάνει φαλτσαριστό σουτ και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
47′ Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος, είναι για τον Θρύλο. Μετά από γύρισμα του Ποντένσε ο Γκερέρο κάνει το σουτ, μπλόκαρε ο τερματοφυλακας των Τούρκων
46′ Έναρξη δευτέρου μέρους με τον Αρντά Τουράν στο ματς αντί του Ρομπίνιο για τους Τούρκους
HMIXΡΟΝΟ
45+1′ Τέλος πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός παίζει με τη… φωτιά. Πρέπει να ανέβουν οι ερυθρόλευκοι καθώς οι Τούρκοι ελέγχουν το ματς και έχουν χάσει μεγάλες ευκαιρίες για το 0-1, ευτυχώς που ο Σα είναι σε μεγάλη βραδιά και κρατάει το ανέπαφο της εστίας.
42′ Φοβερό σουτ του Μασούρα η μπάλα λίγο άουτ
39′ Σουτ του Κριβέλι με τη μια, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
36′ Κίτρινη στον Αζουμπουίκε για σκληρό φάουλ στον Ποντένσε
35′ Τρομερή ευκαιρία για τους Τούρκους με ασύλληπτη επέμβαση Σα. Ο Βίστσα μετά από όμορφη επίθεση των Τούρκων έστρωσε στον Ρομπίνιο, ο οποίος από θέση που… μύριζε οφσάιντ -κάτι που επιβεβαιώθηκε στο ριπλέι- δεν κατάφερε να νικήσει τον Πορτογάλο πορτιέρε
31′ Kεφαλιά του Γκερέρο μετά από σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, άστοχη
21′ Σουτ του Βαλμπουενά μετά από γύρισμα από δεξιά του Ομάρ, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Γκιουνόκ
15′ Ευκαιρία για τους Τούρκους. Νέα μεγάλη επέμβαση του Ζοσέ Σα σε τακουνάκι του Κριβέλι
10′ Πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Μπασακσεχίρ. Ο Βίστσα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σα και στη συνέχεια με τον Πορτογάλο να είναι ουσιαστικά εξουδετερωμένος, ο Κριβέλι αστόχησε με κεφαλιά
8′ Πρώτη φάση των Τούρκων με τον Ρομπίνιο να κάνει το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνά λίγο έξω
4′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο, Τρομερό σου του Γκιλιέρμε ο οποίος εκτός περιοχής «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι